All premium Magento themes at magentothemesworld.com!

 

کانادا در یک نگاه:

کانادا شمالی ترین کشور قاره ی آمریکاست که پس از روسیه دومین کشور بزرگ از لحاظ وسعت به حساب می آید. این کشور جمعیتی معادل با ۳۳ میلیون نفر را در خود جای داده است، به طوری که حدود ۸۰٪ مردم آن در شهرهایی که کمتر از ۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی می‌کنند. ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. کانادا از ۱۰ ایالت و سه ناحیه تشکیل گردیده که ۳ ناحیه آن خطهٔ شمال غرب، نوناووت و یوکان است و دارای دولتهای محلی تحت حاکمیت مرکزی دولت فدرال کانادا می باشد. مهم‌ترین ایالت از لحاظ اقتصادی و سیاسی، ایالت انتاریو می‌باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارد. از بعد اقتصادی, کانادا دارای بالاترین نرخ رشد در بین کشورهای جهان بوده و با توجه به منابع طبیعی, بزرگترین صادرکننده مواد معدنی در جهان می باشد. کیفیت بالای زندگی, امنیت, کادر آکادمیک و تحصیلات عالیه رایگان, بیمه درمانی, وجود اقشار و فرهنگ های متفاوت و در آخر طبیعت زیبای این کشور موجب گردیده تا کانادا طی سالهای متعدد به عنوان بهترین کشور از سوی مجامع بین المللی انتخاب شود. کانادا دارای عالیترین سیستم آموزشی و درمانی است و این خدمات کاملا رایگان می باشد. پایتخت کانادا، شهر اتاوا است و حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد. در این شهر مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. بزرگ ترین شهر های کانادا، تورنتو، آنتاریو، مونترال، کبک و ونکوور هستند. کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد. بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزی، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد. گفتنی‌ است‌ که‌ در میان‌ کشورهای‌ صنعتی‌ جهان‌ کشور کانادا کمترین‌ ‌‌میزان‌ تورم‌ را به‌ خود اختصاص‌ داده‌ است. زبان فرانسه به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند. زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادائی است. بیشتر فرانسوی زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند. اما در حدود ۱ میلیون نفر از آنها در استان‌های دیگر کانادا بسر می‌برند. حدود ۷۶ درصد از فرانسوی زبانهای بیرون استان کبک، در استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می‌کنند. کانادا با داشتن فقط ۳۳ میلیون جمعیت کانادا یکی از کم جمعیت ترین کشور های دنیا در مقایسه با وسعت آن می باشد . در این کشور بیش از ۲۰۰ فرهنگ مختلف وجود دارد. با توجه به فرهنگ های مختلف در این کشور کانادا یکی از بهترین منطقه های دنیا برای مهاجرین طلقی می شود. نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا از کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه می آیند.

جغرافیای کانادا:

کانادا، با وسعتی بیش از وسعت ایالات متحده آمریکا و سی و سه میلیون جمعیت دومین کشور بزرگ دنیا است و از جنوب به آمریکا، از غرب به اقیانوس آرام، از شمال غربی به آلاسکا، از شمال به خلیج بافین و اقیانوس منجمد شمالی و بالاخره از شرق به اقیانوس اطلس محدود شده است. از نظر جغرافیایی کانادا به ۵ منطقه اصلی به نامهایCentral, West Coast, Atlantic Prairies, North, تقسیم می گردد. کبک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا ،مانیتوبا ،نیوبرانزویک ، نیوفاندلند و لابرادور، نوواسکوشیا، اونتاریو، جزیرهٔ پرینس ادوارد وساسکاچوان ۱۰ ایالت این کشور هستند. پهناوری كانادا بيشتر از ۷۰۰۰ كيلومتر است. سفر زميني از هاليفاكس تا ونكوور حدود ۷ روز طول مي كشد. اين در حالي است كه همين مسير به صورت هوايي حدود ۷ ساعت به طول مي انجامد.


ایرانیان کانادا :

ایرانیان کانادا جمعیت کوچک اما قابل توجهی از این کشور را تشکیل می‌دهند. بنا بر آخرین محاسبات غیر رسمی، ۴۱۰۰۰۰ نفر در کانادا خود را ایرانی یا منشعب از ایرانیان می‌دانند..


مسلمانان کانادا:

بیش از یک میلیون مسلمان از قومیت‌های گوناگون که عمدتاً مهاجر هستند، در کانادا زندگی می‌کنند. محل اقامت مسلمانان این کشور به ترتیب تراکم جمعیت آنان، عبارت است از شهرهای تورنتو، مونترآل، ونکوور، اتاوا، وندزور و برخی شهرهای دیگر مانند هالی فکس، کیچنر، واترلو، ادمنتون و وینی پگ. مجموع مراکز اسلامی و مساجد موجود در کانادا، بالغ بر سیصد و شصت مسجد و سازمان اسلامی است.

نظام آموزشی:

نظام آموزشی و ساختار آن در ایالات و قلمروهای کانادا به کلی با یکدیگر متفاوت اند.اما به طورکلی می‌توان گفت نظام های آموزشی کشور کانادا از یک دوره پیش دبستانی با مدت زمانی ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدایی با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، متشکل شده‌است.

کیفیت زندگی در کانادا:

کانادا کشوری توسعه یافته است که از اقتصادی قوی بهره مند می باشد.این کشور دارای سیستم تامین اجتماعی ارزشمندی است که بسیاری از خدمات آموزشی و پزشکی را به رایگان در اختیار شهروندان و افراد مقیم قرار می دهد.
این کشور در بررسی های بین المللی همیشه به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برگزیده می شود و دراین ارزیابی ها کیفیت زندگی مردم مهمترین نکته محسوب می شود.
کانادا ازنظر زیبایی های طبیعی یکی از چشم نوازترین و الهام بخش ترین کشورهای جهان است. این کشور دارای برخی از زیباترین رشته کوه ها، فلات، مزارع کشاورزی،جنگل ها،یخچالهای قطبی،دریاچه های کوچک و بزرگ،رودخانه های چشم نواز، ۳۸ پارک ملی و هزار پارک استانی می باشد.
این کشور بیش از ۲ میلیون رودخانه و دریاچه دارد و ۱۵ % از آب شیرین جهان را در اختیار دارد. آبشار نیاگارا جای دارد که بزرگ‌ترین آبشار جهان از دید پهنا در بیرون از شهر تورنتو قرار دارد و یک دهکده رویایی نیز به همین نام (نیاگارا) در آن مکان وجود دارد.
کانادا دارای یک سیستم یکپارچه بهداشت و درمان می باشد که امکانات مساوی ای را در اختیار شهروندان خود قرار می دهد . کلیه ی هزینه های در مانی (به غیر از دارو) در کشور کانادا رایگان می باشد.

روش های مهاجرت به کانادا:


کانادا سالانه با بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ مهاجر جدید یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای دنیا می باشد. برای مهاجرت به کانادا و اقامت در این کشور روش های مهاجرتی فراوانی وجود دارد. در زیر به برخی از معمول ترین روش های مهاجرت به کانادا اشاره می شود:

 مهاجرت از طریق روش حرفه و تخصص فدرال
Federal Skilled Worker : مهاجرت ویژه افراد تحصیل کرده با سابقه کار بیش از یک سال که در ۲۹ گروه مشاغل مورد نیاز کشور کانادا قرار گیرند.
 مهاجرت از طریق روش حرفه و تخصص کبک
Quebec Skilled Worker : مهاجرت ویژه افراد تحصیل کرده با سابقه کار بیش از شش ماه
 مهاجرت از طریق سرمایه گذاری فدرال
Federal Investor : مهاجرت ویژه مدیران و کارفرمایان با سرمایه بیش از ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا
 مهاجرت از طریق سرمایه گذاری کبک
Quebec Investor : مهاجرت به کانادا ویژه مدیران و کارفرمایان با سرمایه بیش از ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا
 مهاجرت از طریق روش کارآفرینی فدرال و کبک
Federal Entrepreneur : ویژه کارفرمایان و صاحبان بیزینس با دارایی بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ دلار کانادا
 مهاجرت از طریق روش خوداشتغالی فدرال
Federal Self-Employed : ویژه مترجمان، گرافیست ها، هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران و بسیاری از مشاغل دیگر
 مهاجرت از طریق روش خوداشتغالی کبک
Quebec Self-Employed : ویژه افراد تحصیل کرده و یا مشاغل کوچک که فقط توسط شخص متقاضی اداره می گردد.
 برنامه انتخاب استانی ( PNP )
Provincial Nominee Program : ویژه مدیران، کارفرمایان یا نیروی متخصص که قصد مهاجرت به استان خاصی در کانادا را دارند
 مهاجرت از طریق روش خویشاوندی
Family Sponsorship : ویژه افرادی که خویشاوند نزدیک در کانادا دارند و یا همسرشان دارای اقامت کانادا می باشد.
 مهاجرت از طریق نیروی با تجربه کانادایی
Canadian Experience Class : ویژه افرادی که به واسطه ویزای تحصیلی و یا کاری ساکن کانادا می باشند.
 ویزای تحصیلی
Study Permit : ویزای موقت برای تحصیل در کانادا
 ویزای کار
Work Permit : ویزای موقت جهت کار در کانادا
امکانات افراد دارای اقامت در کشور کانادا:
• استفاده ازکلیه خدمات دولتی که برای یک فرد کانادایی درنظرگرفته شده است.
• استفاده ازوام کم بهره جهت خریدخانه تا ۸۵ % ارزش ملک
• استفاده ازوام کم بهره جهت خرید ماشین آلات وابزار جهت توسعه شرکت،مزرعه یا کارخانه خریداری شده .
• استفاده ازخدمات بهداشتی ، درمانی و دارویی رایگان
• استفاده از دانشگاهها و مراکزعالی برای متقاضی اصلی ،همسریا فرزندان وی با وام و حقوق دردوران تحصیل عالیه
• امکان اخذ شهروندی درصورت ۱۰۹۵ روز(۳ سال) حضوردر کانادا طی ۵ سال اول
• . . .

شهروندی کانادا:

کسانی که با ویزای اقامت دائم کانادا به این کشور مهاجرت نموده‌ و کارت اقامت دائم (PR Card) دریافت کرده‌اند برای اینکه بتوانند کارت اقامت دائم خود را، که پنج سال اعتبار دارد، تمدید کنند باید طی پنج سال حداقل به مدت دو سال در کانادا سکونت و حضور فیزیکی داشته باشند. یک مقیم دائم کانادا در صورتی که واجد شرایط باشد می‌تواند برای کسب شهروندی کانادا (Citizenship) نیز اقدام کند. البته كسب تابعیت كانادا براى مهاجران اين كشور اجبارى نيست و تا زمانى كه بخواهند مى‏توانند به صورت مهاجر در اين كشور زندگى كنند مشروط به اينكه وضعيت اقامت قانونى خود را در كانادا حفظ و قوانين کانادا را رعايت نمايند.
یک مقیم دائم برای آنکه بتواند شهروند کانادا شود و درخواست تابعیت کانادایی بدهد باید واجد شرایط خاصی به شرح زیرباشد:

سن متقاضی شهروندی یا اصطلاحا سیتی‌زنی کانادا نباید کمتر از ۱۸ سال باشد و باید حداقل سه سال (۱۰۹۵ روز) حضور فیزیکی خود در کانادا طی چهار سال قبل از زمان ارائه درخواست را به اثبات برساند. والدین می‌توانند برای فرزندان یا فرزندخواندگان زیر ۱۸ سال خود جهت کسب شهروندی اقدام کنند. فرزندان زیر ۱۸ سال باید مقیم دائم کانادا باشند ولی مانند والدین خود الزامی برای حضور فیزیکی حداقل ۳ ساله در کانادا ندارند.
متقاضی شهروندی علاوه بر شرایط فوق باید آزمون یا مصاحبه‌ مخصوص اخذ شهروندی را نیز پشت سر بگذارد. كودكان زير ۱۸ سال و بزرگسالان بالاى ۵۴ سال نيازى به شرکت در آزمون ندارند و از دادن امتحان معاف هستند.